آموزش بستن زنجیر چرخ خودرووتوضیحاتی کامل در مورد زنجیر چرخ

www.sepehrbeltco.ir

 

آموزش بستن زنجیر چرخ خودرووتوضیحاتی کامل در مورد زنجیر چرخ 

4.4 / 5 ( 29 امتیاز )

 

چرا باید بستن زنجیر چرخ خودرو را یاد بگیرم؟

با بارش برف و یخ بستن سطح جاده ها اصطکاک میان چرخ ها با سطح زمین کاهش شدیدی می یابد. به طوری که فاصله زمانی ترمزگیری تا توقف کامل خودرو بیش از ده برابر بیشتر می شود. طبیعی است که در چنین شرایطی خودرو تعادلی نداشته باشد و دچار حرکت های عرضی شود. بنابراین، رانندگی در جاده های برفی و یخزده  بدون زنجیر چرخ تقریبا غیر ممکن است.همگامی که زنجیر چرخ بر روی تایرها بسته می شود به دلیل فشار ناشی از وزن خودرو بر روی چرخ ها، سطح یخ ها را می شکافد و میزان اصطحکاک لاستیک ها با زمین را افزایش می دهند. در نتیجه کنترل خودرو و ترمزگیری برای راننده راحت تر خواهد شد. اما همه این ها مستلزم این است که شما بتوانید به تنهایی زنجیر چرخ خودروی خود را ببندید. بسیاری تصور می کنند که بستن زنجیر چرخ کاری سخت و طاقت فرساست اما اگر به درستی آن را یاد بگیرید می توانید در عرض چند دقیقه آن را ببندید.

چه زنجیر چرخی بخریم؟

زنجیر چرخ باید بر اساس سایز لاستیک های خودرو خریداری شود. برای مثال در چرخ های بزرگ از زنجیرهای رینگ 16 یا 18 استفاده می کنند. برای چرخ های معمولی نیز زنجیر چرخ رینگ 14 مناسب است.

باید این نکته را به یاد داشته باشید که اگر زنجیر چرخی بزرگتر از سایر تایرها خریداری کنید ممکن است روی چرخ ها سفت نشود و در حین رانندگی در رود و حتی دور دیسک چرخ ها نیز بپیچد و حسابی شما را در یک هوای سرد و برفی به دردسر بیاندازد.پیش از خرید زنجیر چرخ باید اطلاعات مربوط به لاستیک خود که در لبه بیرونی آن درج شده را به فروشنده بدهید. برای مثال شماره P400/65R18 89H ممکن است بر روی تایر شما حک شده باشد. در این کد سه عددی که پس از حرف P نوشته می شود به معنای عرض لاستیک خودروی شما در واحد میلیمتر است. شماره 65 نیز عرض دیواره جانبی لاستیک به صورت درصدی از عرض تایر نشان می دهد. یعنی 65 درصد عرض لاستیک این خودرو دیواره جانبی است. رقم بعد از R نیز سایز رینگ را در واحد اینچ نشان می دهد.

بازرگانی تسمه سپهر

آموزش بستن زنجیر چرخ خودرو

در ابتدا توصیه می کنیم که همواره در فصل زمستان زنجیر چرخ را در صندوق عقب خودرو قرار دهید. در مرحله بعد زنجیر چرخ را بر روی زمین و در جلوی چرخ پهن کنید و خودروی خود را بر روی آن بیاورید. اگر زنجیر چرخ به اندازه سه چهارم از لاستیک را می پوشاند برای چرخ خودروی شما مناسب است. در ادامه زنجیر را دور تایر بیاندازید. هر زنجیر دو قلاب دارد که یکی در داخل به سمت بدنه و یکی دیگر در خارج به سمت شماست. ابتدا قلاب داخلی را ببندید و سپس قلاب خارجی را بسته و با آچار مخصوص زنجیر چرخ آن را سفت کنید. این آچار در جعبه زنجیر چرخ قرار داد. قلاب ها باید به صورت همتراز و به یک اندازه سفت شوند در غیر این صورت ممکن است باز شده یا دور دیسک چرخ پیچیده شود. پس از بستن زنجیر چرخ خودرو را روشن کنید و حدود 50 متر با آن رانندگی کنید. دوباره پیاده شوید و زنجیر را چک کنید. اگر سفت باشد شما زنجیر چرخ خودرو را به درستی بسته اید.

خودروی های تک دیفرانسیل به یک جفت زنجیر چرخ برای چرخ های جلو یا عقب نیاز دارند اما در خودروهای دو دیفرانسل هر چهار چرخ باید زنجیر بسته شوند.

مبنای اینکهزنجیر چرخ  را به کدام چرخ ببندیم این است که نوع دیفرانسیل خودروی شما چیست. زنجیر بر روی چرخی بسته می شود که نیروی محرک خودرو به آن منتقل می شود. اکثر خودروهای تولید داخل ،دیفرانسیل جلو هستند. زنجیر چرخ بر روی خودروهای پراید، ۲۰۶ ، تندر ۹۰ (L90) ، سمند که دیفرانسیل جلو هستند بر روی چرخ جلو بسته می شود اما در پیکان، آر دی، مزدا۲۰۰۰ ، لامبورگینی، فراری زنجیر چرخ بر روی چرخ عقب بسته می شود .قبل از تشخیص نوع آن، بهتر است ببینیم دیفرانسیل چیست و چه عملکردی دارد.

تعریف دیفرانسیل ماشین

دیفرانسیل قطعه‌ای است در زیر خودرو بین دو چرخ جلو یا عقب که قدرت موتور را بین دو چرخ تقسیم می‌کند. وظیفه دیفرانسیل انتقال دور عمودی به طرف افقی می باشد. در اتومبیل یا دیگر وسایلی که دارای چرخ با نیروی محرکه هستند، دیفرانسیل‌ها قسمتی از وسایل انتقال نیروی محرکه هستند که سبب می‌شوند چرخها با سرعت‌های مختلف و با نیرویی مساوی بچرخند.

چرا به دیفرانسیل نیاز داریم؟

چرخ ها مخصوصا زمانی که اتومبیل دور می زند با سرعتهای متفاوتی می چرخند . بطوری که چرخهایی که به سمت داخل پیچ هستند مسافت کمتری نسبت به چرخهایی که سمت خارج پیچ هستند می پیمایند . از آنجایی که سرعت برا بر است با مسافت طی شده تقسیم بر مدت زمان طی مسافت ، چرخهایی که مسافت کمتری می پیمایند با سرعت کمتری می چرخند و نیز می دانیم که چرخهای جلو و عقب مسافتهای گوناگونی را می پیمایند .

برای چرخهایی که نیرو به آنها منتقل نمی شود مشکلی پیش نمی آید. زیرا به یکدیگر متصل نیستند و می توانند بطور مستقل از یکدیگر بچرخند . اما چرخهایی که نیرو به آنها منتقل میشود دو به دو به یکدیگر متصل اند ، هر دو نیروی شان را از یک موتور وگیربکس واحد می گیرند.

اگر اتومبیل دیفرانسیل نداشته باشد چرخ ها به یکدیگر قفل می شوند و با سرعت یکسانی می چرخند و چرخش اتومبیل با دشواری مواجه می شود . در اینصورت یکی از چرخ ها باید در جای خود بلغزد که می دانیم برای این کار نیروی زیادی لازم است.

این نیرو از طریق اکسل از یک چرخ به چرخ دیگر منتقل می شود و فشار زیادی بر اجزای اکسل وارد می کند . علاوه بر این موجب سایش لاستیک ها نیزمی شود.

نوع دیفرانسیل خودرو را چگونه تشخیص دهیم ؟

سازندگان، خودروها را در سه نوع مختلف عرضه می کننددیفرانسیل عقب ( با نیروی محرکه چرخ عقب )، دیفرانسیل جلو ( با نیروی محرکه چرخ جلو )، دیفرانسیل وسط ( با نیروی محرکه چهار چرخ ). حال برای اینکه نوع دیفرانسیل یک خودرو را تشخیص دهیم باید موارد زیر را مورد توجه قرار بدیم :

 • ببینید موتور خودرو کجاست. بیشتر خودرو ها موتورشان در قسمت جلو قرار دارد. این خودروهای هم می توانند دیفرانسیل عقب و یا دیفرانسل جلو باشند. اما خودروهایی مانند فولکس واگن که موتورشان در قسمت عقب قرار دارد، قطعا دیفرانسیل عقب هستند.
 • ببینید نحوه ی قرار گیری موتور چگونه است. اگر موتور به شکل عرضی نصب شده باشد ( یعنی از پهلو ) و تسمه ها تنها به یک سمت خودرو باشند، خودروی شما به احتمال زیاد دیفرانسیل جلو است. اما اگر موتور به شکل طولی نصب شده باشد ( یعنی جلو به عقب ) و تسمه ها به سمت شبکه ی جلو باشند، خودروی شما به احتمال زیاد، دیفرانسیل عقب است.
 •  دیفرانسیل را پیدا کنید. دیفرانسیل یک قطعه ی بزرگ و مدور است که نیرو را از میله محرک به چرخ ها منتقل می کند. اگر این ساختار بر روی محور عقب خودرو باشد، خودرو قطعا دیفرانسیل عقب است. در خودروهای دیفرانسیل جلو، دیفرانسیل با یک محور انتقال دهنده ی نیرو همراه است و چرخ ها با مفصل های شتاب ثابت (CV) به میله محرک متصل است.

مزایا , انتخاب و خرید بهترین نوع زنجیر چرخ

به زنجیری گفته می شود ، که دور تا دور تایر ها کشیده و بسته می شود تا از سر خردن بر روی سطح یخ زده و برفی جلوگیری نماید . و در حقیقیت زنجیر چرخ همان کاری را برای ماشین ها انجام می دهد که که برای اشخاص پیاده ، یخ شکن انجام می دهد . در این مقاله مزایا, انتخاب و خرید بهترین نوع زنجیر چرخ را بررسی خواهیم کرد.

بازرگانی تسمه سپهر

 

توجه داشته باشید که در هنگام بستن زنجیر ها آنها را بر روی چرخی ببندید که توان محرکه ماشین به آنها وارد می شود تا اینکه بتوانید ماشین را در وضعیت نامساعد شرایط آب وهوا به حرکت در آورید . انواع زنجیر چرخ موجود در بازار برا انواع خودرو ها :

زنجیر چرخ فلزی

 استفاده از این نوع از زنجیر چرخ ها از گذشته های دور مرسوم بوده است . ولی با رشد شگفت انگیز علم و تکنولوژی ، انسانها متوجه شدند که بهره برداری از این نوع از زنجیر چرخ ها در اغلب مواقع موجبات ورود آسیبهایی به ماشین می شود ، در نتیجه محققان راهی را آغاز کردند تا سرانجام این را به تولید زنجیر چرخهای جدید شد که با عنوان زنجیر چرخ های ژله ای معروف گشته اند . سوال این است که چرا محقققان بر این باور بودند که استفاده از زنجیر های فلزی خطرناک است ؟ در پاسخ به این سوال باید عنوان داشت که به پنج دلیل عمده و بسیار مهم آنها نظرشان بر این بود که نباید از این نوع زنجیر چرخ خودرو استفاده کرد که این موارد عبارتند از :

 • جلو بندی ماشین را خراب کرده و از قالب بالانس خارج می نماید .
 • موجبات لرزش بیش از حد خودرو را فراهم می آورد .
 • در زمان کمی برف و بر سطح آسفالت ، سیستم محرکه خودرو را مختل می کند .
 • این زنجیرها عمر طولانی ندارند و پس از یک سال از استفاده آنها زنگ می زنند .
 • ممکن است به سیستم ای بی اس خودرو آسیب بزنند و حالت بسیار خطرناکی را به وجود آورند .
 • موجبات از بین رفتن لاستیک و باعث شکل گیری ترک هایی در در محل قرار گیری زنجیر ها بر روی لاستیک می شود.

زنجیر چرخ تکی

از دو رشته زنجیر موازی طولی تشکیل شده که رشته زنجیر های عرضی و کوتاه و بصورت یک شکل با قلاب های مربوطه به فاصله های معین به آنها وصل شده اند و چفت و بست زنجیر در انتهای دو رشته طولی قرار دارد.

زنجیر چرخ های زوجی

زنجیر چرخ های زوجی طراحی و ساختمانشان مانند زنجیر های تکی است با این تفاوت که دارای سه رشته زنجیر طولی بوده و دو دست رشته زنجیرهای کوتاه و عرضی به این رشته های طولی متصل هستند.

حال با توجه به این مشکلات بیان شده می خواهیم نوعی از زنجیر چرخ ها را خدمتتان معرفی نماییم که با توجه به تکنولوژی روز اروپا و آمریکا شکل گرفته و تولید شده است که کاربرد بسیار آسانی را دارند . و به اسم زنجیر چرخ نانو پلیمر یخران رایا در بازار ارائه و فروش می شود .

زنجیر چرخ پلیمری یا ژله ای و نانو پلیمری

پلیمر چیست ؟

پلیمر (polymer) ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده( مونومر ) نامیده می‌شود، ساخته شده‌است. پلیمر که یک ماده جدید در پتروشیمی است و از لحاظ قدرت و سختی (بر اساس نوع grade پلیمر) با آهن نیز برابری می کند و حتی برتری نیز دارد .

این مواد که استحکام بیشتری نسبت به فلز دارند اما بسیار سبک و با کاربردی آسان و همگانی می باشند . از جمله کاربرد این مواد، می توان به سرعت گیر های خیابان و جاده ها ،اسباب بازی های پارک ها، روکش چوب و انواع فوم های پلیمری و …. اشاره کرد. جدیدا به لحاظ سختی پلیمرها و قدرت انعطاف پذیری آنها ، کشتی ها برای زنجیر لنگر و یدک کش از پلیمر استفاده می کنند

نانو پلیمر چیست ؟

فناوری نانو توانایی ساخت، کنترل و استفاده ماده در ابعاد نانومتری است. پژوهشگران، نانوذرات مختلف را به اين مواد پلیمری اضافه کردند تا به مواد جديدي با مقاومت گرمايي، پايداري، شفافيت و استحکام مکانيکي بالا دست يابند. ترکیب این دو محصول با یکدیگر ، باعث شد سطح بالایی از کیفیت در پلیمر ایجاد شود.

نتايج اين پروژه براي صنايع خودرو و حمل ونقل، ساخت وساز و نساجي بسيار با اهميت است و تجاري‌سازي آن به این علت انجام شد که محصولی بسیار قوی تولید شده است که از فلزها قوی تر می باشد اما کارآمد است و صرفه اقتصادی بیشتری دارد و همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری می باشد (انعطاف پذیری خاصیت مهمی است که در بعضی از محصولات مانند زنجیر چرخ از اهمیت ویزه ای برخوردار است )

جنس این نوع از زنجیر چرخ ها و با هدف نصب راحت و با توجه به میزان اصطکاک زیادی که با سطح لغزنده ایجاد می کند ، باعث جلوگیری از لیز خوردن ماشین بر روی سطح لغزنده برفی می کند ، ساخته می شود. دقت داشته باشیم که این عملکرد امتیاز خیلی بزرگی است چرا که سایر زنجیر چرخ ها در برف های با سطح بالا و یا نرم زیاد موجب فرو رفتگی ماشین در دل برف می شوند ، در صورتی که زنجیر چرخ ژله ای با اصطکاک بالا مانع از فرو رفتن ماشین در داخل برف می شود

با اهمیت ترین مزایای زنجیر چرخ های ژله ای در چیست ؟ از مهمترین مزیت های این نوع از زنجیر چرخ ها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • نصب سریع و راحت آن بدون احتیاج به جک
 • موجبات صدمه و آسیب به رینگ ، ای بی اس ، لاستیک ، جلوبندی و آسفالت را فراهم نمی آورد .
 • حرکت آرام و بدون هیچگونه لرزش ماشین در مقایسه با زنجیر چرخ های فلزی
 • تجهیز شدن به یخ شکن و جلوگیری از سر خوردن ماشین
 • مقاومت در برابر سایش و پارگی
 • دارای یک سال گارانتی
 • جلوبندی خودرو را خراب نمی کند زیرا زنجیر چرخ فلزی ، جلوبندی خودرو را از حالت بالانس خارج می کند.
 • در هنگام برف کم و روی آسفالت ، اختلالی در سیستم انتقال نیروی خودرو ایجاد نمی کند .
 • سرعت رانندگی نسبت به نوع فلزی آن به ۲۰ یا ۳۰ کیلومتر در ساعت کاهش نمی یابد .
 • گلگیر خودرو را خراب نمی کند زیرا در بسیاری از مواقع ممکن است زنجیر چرخ فلزی در حین حرکت باز شده و باعث ضربه زدن به گلگیر شود .
 • این زنجیر چرخ ها عمر طولانی دارند و پس از یکسال دچار زنگ زدگی نمی شوند
 • به سیستم ترمز ABS خودرو آسیب نمی رسانند زیرا در نوع فلزی ممکن است در حین رانندگی از دور چرخ باز شده و با محور ترمز درگیر شود
 • باعث از بین رفتن لاستیک خودرو و ایجاد ترک هایی در محل قرار گرفتن زنجیر ها بر روی لاستیک نمی شود زیرا در نوع فلزی ، فلز زنجیر باعث می شود که تراکم مولکولی در لاستیک از بین برود و ترک در آن ایجاد شود .

زنجیر چرخ پارچه ای یا ابریشمی

جنس و همچنین نوع بافت این پارچه کاملاً خاص بوده و برای همین هدف ساخته شده است. این نوع پارچه به کمک اصطکاک زیادی که با سطح برف ایجاد می کند باعث جلوگیری از سر خوردن خودرو بر روی سطوح برفی و یخی می گردد.

استقبال از این نوع رنجیر چرخ‌ها در بازار با توجه به قیمت آنها و موجود نبودن در شهرهای مختلف بسیار کم است اما می‌توان گفت برای طی مسافت‌های کم بسیار مناسب به نظر می‌رسند.

بازرگانی تسمه سپهر ارائه دهنده بهترین و معتبرترین برندهای تسمه  و وارد کننده انحصاری تسمه ورکنس با گارانتی معتبر در سراسر ایران .